Wilfried, Kucka, Džeko! Z Čech do Anglie i bundesligy! Kteří cizinci se vyšvihli?

04. 12. 2019 / Martina Kramerová

Článek náhled

Foto: Přihraj

Než přišli do české ligy, byli jen zajímavými jmény na seznamech mnoha skautů. Výkony v českých luzích a hájích si však vysloužili kariérní postup. A ne na ledajaká místa. Sparťanský Bony Wilfried to dotáhl do Manchesteru, teplický Džeko se dostal přes Wolfsburg a Manchester do AS Řím, slávista Dušan Švento vystřelil do Salcburku a bundesligového Kolína nad Rýnem. Pro které zahraniční fotbalisty se staly Čechy odrazovým můstkem?

Afričtí hráči, Slováci nebo dokonce Bosňák. Čeští ligoví skauti přivedli v uplynulých letech do nejvyšší soutěže řadu jmen. Některá se činí ve FORTUNA:LIZE, některá zapadla v propadlišti dějin, jiná se naopak vyšvihla k vysněným angažmá v evropských velkoklubech. A to právě díky působení v Čechách. Kdo zazářil nejvíc?

BONY WILFRIED

Když v roce 2007 přišel do rezervy Sparty, rozhodně se nečekalo, kam to Bony Wilfried jednou dotáhne. Po roce se přestěhoval do kabiny áčka a začaly se dít věci. V následujících třech sezonách totiž řádil nejen na Letné, ale také v evropských pohárech. Se Spartou získal v roce 2010 ligový titul, v Evropě nastřílel 11 branek a postupně si ho začaly všímat zahraniční týmy. V zimě 2011 projevil o reprezentanta Pobřeží slonoviny největší zájem nizozemský Arnhem, kam útočník také přestoupil. Postoupně se propracoval na nejlepšího střelce Eredivisie (2012/2013) a titulu Fotbalisty roku (2013). Jeho výkony neušly skautům za kanálem La Manche, a tak se Wilfried znovu stěhoval. A to do Manchesteru City. Po roční anabázi u Citizens v Anglii zůstal. Nejprve hrál za Stoke City, a poté za Swansea. Momentálně je na hostování v katarské Al-Arabi. Nejlepší fotbalová léta už má sice za sebou. K velkým klubům a úspěchům se však odrazil právě ve Spartě.

EDIN DŽEKO

Třiatřicetiletý Edin Džeko dnes figuruje na soupisce AS Řím, ne vždycky ale působil na tak lukrativní adrese. Před několika lety si ho všiml český trenér Jiří Plíšek, jenž si ho z Željezničaru Sarajevo vytáhl přes půl Evropy do Teplic. Bosňan se nejprve otrkal v Ústí, v roce 2006 ale debutoval v české nejvyšší soutěži. V sezoně 2006/2007 nastřílel 13 branek a stal se nejúspěšnějším cizincem české ligy. Toho si nemohly nevšimnout zahraniční celky, a tak v roce 2007 putoval do bundesligového Wolfsburgu. Ve městě aut Džeko ještě pookřál, v jedné sezoně se stal nejlepším střelcem celé soutěže a postupně se vypracoval i na nejlepšího snajpra Wolfsburgu v historii. K tomu přidal bundesligový titul. Když mu německý klub začal být malý, opět se stěhoval. Tentokrát na ostrovy. Vyhlédl si ho Manchester City, kde poté strávil čtyři roky. Během nich se dvakrát radoval z vítězství v lize, jednou zvedl nad hlavu trofej pro vítěze Anglického ligového poháru a jednou triumfoval v Community Shield. V roce 2015 vyrazil na hostování do AS Řím, jež se postupně změnilo v přestup. A tak už čtyři sezony válčí v barvách italského celku. Na začátku ale byly Teplice, na které Bosňan dodnes rád vzpomíná, stále mluví hezkou češtinou.

MICKAËL TAVARES

Bylo to v minulém desetiletí, když pražská Slavia oslavila dva tituly ve dvou letech za sebou. Součástí sešívané letky Karla Jarolíma tehdy byl i francouzsko-senegalský záložník Mickaël Tavares. Ten se stal nedílným článkem sestavy a pomohl k mnoha vítězstvím. Jeho výkony nezůstaly bez odezvy, a tak se v roce 2009 přesunul do bundesligového Hamburku. Po třech letech následovalo angažmá v Norimberku a anglickém Middlesbrough. V sezoně 2012/2013 byl na soupisce Fulhamu, neodehrál za něj ale jediný zápas. Pak už střídal týmy a v roce 2014 se dokonce objevil v Mladé Boleslavi. Momentálně působí ve francouzském Sénart-Moissy. Do Německa a Anglie ale vedla cesta přes Slavii.

JURAJ KUCKA

Slovenský záložník zavítal na Spartu v roce 2009 na doporučení Michala Bílka a zanechal za sebou nesmazatelnou stopu. Během dvou let se vypracoval mezi nejlepší hráče ligy a oslavil na Letné ligový titul. V sezoně 2010/2011 zajistil důležitou brankou účast Sparty v jarních bojích Evropské ligy. Letenští mu tak dopřáli další postup a v roce 2011 přišlo stěhování do Janova. Tam Kucka odehrál čtyři a půl roku, než se ozval gigant AC Milán, kde pak působil dva roky. Vyzkoušel i angažmá v tureckém Trabzonsportu, aby se v roce 2019 vrátil do Itálie. V současnosti nastupuje za Parmu a na Spartu určitě vzpomíná jen v dobrém.

DÚBRAVKA, ŠVENTO a další

Wilfried, Džeko, Tavares a Kucka ale nebyli jediní, kdo se z Čech dostal o level výš. Slovenský brankář Dúbravka v roce 2016 doplnil kádr Liberce, kde si okamžitě vysloužil pozornost nejlepších klubu české ligy. Proto brzy putoval do Sparty, kde bojoval o místo mezi tyčemi s Tomášem Koubkem. Nejprve se rozloučil právě Koubek, jenž zamířil do Rennes. Dobré výkony pak katapultovaly do zahraničí i Dúbravku, a to do Newcastlu. V anglickém týmu působí slovenský reprezentant doposud. Zajímavý je i osud jeho slovenského kolegy Dušana Šventa. Ten se ze Slavie dostal do Salzburgu a bunesligového Kolína nad Rýnem. Českými tituly ověnčení Afričané Michael Ngadeu a Simon Deli vyrazili zkusit štěstí do Belgie, první z nich do Gentu, druhý do Brugg. Jak se jim bude dařit? Napodobí starší případy a vyhoupnou se ještě víc? Česká liga je zkrátka parádní startovací můstek. Tito hráči jsou jasným důkazem.

#Téma
Nejnovější : články