15. 11. 2018 / Klára Červená
Foto: sokol-hostoun.cz
Fotbal, to je tradice. Většina českých klubů vznikla v první polovině dvacátého století, a to včetně těch nejmenších. Možná, že právě i ze tvého města nebo vesnice má zajímavou historii, jako třeba divizní Sokol Hostouň.
Klub musel o přežití hodně bojovat. Dokonce do druhé světové války dvakrát přerušil činnost. Nejprve zanikl, pak přišla okupace. Každou fotbalovou organizaci ale tvoří především lidé. V dějinách Hostouně jich hrálo důležitou roli několik. Nejvýrazněji se zapsal Miroslav Vlček, který klub vedl 42 let, tomu se říká láska.
Začátky kladenského fotbalového klubu SK Hostouň, se datují už od roku 1922. Spolek ale vydržel pouhé dva roky, poté se rozpadl. Až v roce 1927 došlo k jeho obrodě pod názvem Čechie Hostouň.
O rok později získal klub dokonce i své hřiště, které bylo slavnostně otevřeno 22. dubna zápasem proti Olympii Vršovice. Domácí tenkrát s přehledem zvítězili 7:1. Od té doby se ale základna spolku několikrát stěhovala. Areál, ve kterém klub sídlí dnes, byl založen ve druhé polovině čtyřicátých let a byl několikrát zmodernizován.
Po okupaci v roce 1938 bylo mužstvo rozpuštěno. Klub ale jen vyčkával a již necelých čtrnáct dní po skončení druhé světové války sehrál svůj první poválečný zápas, ve kterém zvítězil 4:2. Nyní se Hostouň nachází na vrcholu tabulky Divize B s osmadvaceti body.
Přestože je fotbalový spolek malý, prošlo jím několik skvělých fotbalistů, mezi které bezpochyby patří reprezentant Václav Svoboda a Jan Jiras, který se probojoval do Sparty. Klub klade důraz především na mládežnický fotbal. Moc dobře totiž ví, že pokud si mladé fotbalisty dobře vychová, za pár let se mu to zúročí v A týmu.
#Zapomenutá sláva
Od hospody, přes nevěstinec a rozkvět až k hořké současnosti. To je zašlá sláva fotbalu v Mostě
11. 09. 2018
Holický boj o první ligu vystřídal pád na dno. Jak vypadá restart městského rivala Sigmy?
26. 09. 2018
Český fotbal musel v začácích bojovat o přežití, proti bylo i Rakousko-Uhersko
03. 10. 2018
Teplice povstaly z prachu druhé světové války, pak se stěhovaly z Drožďárny a zápasily s regulemi
17. 10. 2018